Popis
Obraz - Ratibořský mlýn (Babiččino údolí). Signován a datován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř František Uličný. Zezadu obrazu je uveden název autora, datum vytvoření, technika a název díla - viz foto.
Ratibořský mlýn
Ratibořský, Rudrův nebo též Panský mlýn je jednopatrová kamenná budova, největší část celé stavby tvoří mlýnice, která zabírá přízemí a horní patro. V patře je pak byt mlynáře a Šalanda, kde sedávali mleči. Rudrův mlýn je neodmyslitelně spjat s knihou Babička. V roce 1773 ho vyženil děd Mančinky, postavy z Babičky. Mančinka byla v reálném životě starší kamarádkou malé Barunky Panklové. Dědečkem Mančinky byl Antonín Ludr. Jeho syn byl rovněž ztvárněn v Babičce jako dobromyslný pan otec. V roce 1842 prodali Ludrovi mlýn náchodskému panství. V daších letech byla ke mlýnu postavena empírová budova, která později sloužila jako mandl. V roce 1950 byl mlýn zdařile rekonstruován tak, aby odpovídal původnímu stavu a vyprávění Boženy Němcové. Před mlýnem v místní aleji stojí barokní socha Panny Marie, kterou nechal postavit mlynář Antonín Luder s manželkou.
Rozměry včetně rámu cca 60 cm x 39 cm. Rám má místy otluky. Olej na plátně. Celkový stav - viz foto.
Obraz byl namalován v roce 1974.
Bude perfektní dekorací Vašich prostor.
Babiččino údolí
Národní přírodní památka a národní kulturní památka v okrese Náchod v turistickém regionu Kladské pomezí v Královéhradeckém kraji. Chráněné území je od 1. června 2015 ve správě regionálního pracoviště Východní Čechy AOPK ČR. Součástí národní přírodní a kulturní památky Babiččino údolí je evropsky významná lokalita Babiččino údolí – Rýzmburk vyhlášená v roce 2013. Předmětem ochrany je chasmofylitická vegetace skalnatých vápenatých svahů, smíšené porosty lipových a javorových dřevin na svazích, v sutích a roklích a zdejší petrifikující prameny s tvorbou pěnovců.